Historie
Zvírotice – počátky osídlení
Zvírotice vznikly na místě pravěkého osídlení na střední Vltavě. V obci a okolí se našly žárové hroby s nástroji z pazourků i nálezy z pozdějších kultur, např. haštalská keramika. Nad Zvíroticemi na kopci Zámyšec 342 m vysokém jsou potrné zbytky valů a náspů staropohanského sídliště.
První dochovaná zmínka o Zvíroticích pochází z roku 1322, kdy král Jan Lucemburský daroval Heřmanovi z Miličína za pomoc při vojenské výpravě Zvírotickou tvrz. Spolu s Miličínem přešly Zvírotice později do majetku Rožmberků. Datum vzniku zdejší tvrze, jež plnila funkci strážního bodu na Vltavě, není historicky doloženo. Zprávy o tvrzi jsou bohužel natolik chudé, že za jedinou nepřímou zmínku lze označit zmínku o zdejším purkrabím Hrochovi ze Zvěrotic, jehož sídlem byla v letech 1369 – 1384 bezpochyby právě zdejší tvrz. Ani později, když Oldřich z Rožmberka prodal Zvírotice pánům z Janovic (1450), není o tvrzi zmínky. Roku 1548 získali Rožmberkové Zvírotice zpět a připojili je ke Křepenicím. To již zvírotická tvrz dávno neexistovala; patrně byla zničena v rámci kampaně husitských vojsk proti rožmberským opěrným bodům na Vltavě ve dvacátých letech 15. století.
Tvrz Zvírotice stávala nad stejnojmennou obcí při řece Vltavě. Archeologický průzkum provedený na tvrzišti Archeologickým ústavem ČSAV v roce 1953 odkryl prostorný dvůr se třemi věžovitými staveními v nárožích. Areál tvrze byl vymezen příkopem, vstup představovala věžovitá brána uprostřed hradby na východní straně.
Zbytky rožmberské strážní tvrze Zvírotice, jenž stávala nad Vltavou na Sedlčansku, zatopila Slapská přehrada.
V obci byl osobní přívoz do Hříměždic a pod obcí lanový do Županovic.
Zvírotice, cca 35 stavení se nachází na jihozápadní svahovitém břehu okolo tvrze na poloostrově o rozměrech cca 1000x 800m, který vytváří meandr řeky Vltavy a jediná přístupová silnice končí ve Vltavě. Proto nedocházelo v její historii k žádným podstatným změnám.
Součástí obce byla osada Rybárna kde poblíž stávala tvrz,na níž sídlili v r.1384-1389 Rožumberkové.
Zvírotice ve 20. století
Až za druhé světové války se obec stala součástí cvičiště vojsk SS a jen její poloha ji zachránila před úplným vystěhováním, které postihlo jen část obyvatel, ale majetek všech byl vyvlastněn.
Koncem čtyřicátých let minulého století se rozhodlo o stavbě Slapské přehrady a tak byla existence obce ohrožena podruhé během 10 let. Údajně se uvažovalo o přestěhování obce do pohraničí. V srpnu r. 1951 se však začala budovat nová vesnice pro ty, kteří se rozhodli ve Zvíroticích zůstat. Výstavba byla dokončena na přelomu r. 1953 a 1954 takže povodeň na jaře r. 1954 zaplavila jen rozvaliny 40 z původních 47 domů. V době výstavby r.1952 byla do Zvírotic zavedena elektrická energie.
Z obce se po válce a zatopení přehradou odstěhovalo 12 rodin, se přistěhováním z jiných zatopených obcí do nových Zvírotic a další výstavbou rodinných domů a bytovek do devadesátých let se úbytek obyvatel částečně nahradil.
Po dobudování Orlické přehrady v r. 1962 se oblast obou přehrad stala vládní rozhodnutí rekreační zónou Prahy pod správou KNV Středočeského kraje, na který byly převedeny obecní pozemky.
V katastru obce ve starých Zvíroticích a pozemcích v Kamenné Hůrce z části v katastru Křepenice bylo do r. 1980 postaveno cca 60 chat.
Další etapa výstavby začal po r.2000, ve které bylo dosud postaveno 7 domů, z toho 5 ve starých Zvíroticích a pouze 1 slouží k trvalému bydlení.
Vývoj počtu obyvatel:
r. 1843 – 30 domů 164 obyvatel
r. 1920 – 50 domů 266 obyvatel
r. 2004 – 61 čísel popisných-domů 146 obyvatel, 44 čísel evidenčních-chat
r. 2008 – 66 čísel popisných-domů 130 obyvatel, 44 čísel evidenčních-chat
Zemědělská a průmyslová činnost
Koncem devatenáctého a v první polovině dvacátého století byla vedle zemědělské výroby typické pro venkov ve Zvíroticích rozvinutá průmyslová výroba, která zajišťovala práci mnoha lidem ze vsi a okolí,
V obci byl u ostrova mezi Zvíroticemi a Županovicemi mlýn s pilou. Pila zpracovávala velké množství dřeva ze Šumavy a koncem 19. století zde pracovalo 50 dělníků.Vyráběly se zde šífy (lodě), prkna, bedny a dřevitá vlna pro sklářské výrobky. V r. 1928 pila po úmyslně založeném požáru vyhořela.
Hlavním rysem Zvírotic však byla těžba a zpracování žuly ve zdejších lomech. Z největšího lomu Dolnice byly dodávány kvádry na stavbu Národního divadla a kámen na pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí. V lomu Močidla se našly již zmiňované pravěké žárové hroby. Další lomy byly Klouby Jana Pecháčka, Lísný a Kamenná Hůrka Jana Holana. Zavřením lomu Kamenná Hůrka skončila v padesátých letech těžba a zpracování kamene.
A tím také skončila v obci průmyslová výroba a možnost zaměstnání v místě zůstala pouze v JZD, které zaměstnávalo cca 50 až 60 členů.
Správní podřízenost a farní příslušnost
Zvírotice leží ve správním území Sedlčany a farnosti Dublovice avšak v minulosti byla lépe dostupná farnost Hříměždice ve správním území Dobříš.
Z tohoto důvodu osada Zvírotice v minulých dvou stoletích střídavě spadala pod správu a farnost Dublovice nebo Hříměždice. Za války a krátce po válce byla osadou obce Líchovy.
Škola ve Zvíroticích
Zvírotice patřily až do r.1822 školou do Dublovic, kam byla osada přifařena. Pro špatnou dostupnost byla školní výuka ve Zvíroticích zahájena v r.1822. Nejprve se vyučovalo střídavě v různých domech a od r.1875 v pronájmu v budově č.p. 18, kterou místní školní rada 31. srpna 1875 zakoupila.
Dne 15. května 1911 byla zahájena stavba „Nové školy“, a 15. září 1912 byla zahájena výuka.
Škola ve Zvíroticích byla vždy pouze jednotřídní (první až pátá třída). Za vyšším vzděláním děti docházely do škol v Dublovicích, Hříměždicích a na Chlumu až do r.1949, kdy do Zvírotic začal jezdit autobus ze Sedlčan. Škola ve Zvíroticích byla zrušena v r. 1977, po 122 letech existence…